Zęby stałe są jedne i na całe życie.

Trzeba o nie dbać regularnie odwiedzając stomatologa. Stomatologia to bardzo szeroka dziedzina obejmująca kompleksowe leczenie i estetykę zębów, które pozwalają cieszyć się ich dobrym stanem jak najdłużej.

Stomatolog przede wszystkim zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób zębów (czyli tzw. stomatologią zachowawczą). Należy się zgłosić do niego przede wszystkim, gdy odczuwamy wszelkiego rodzaju dyskomfort i bóle zębów lub gdy znaleźliśmy próchnicę w zębie, ale dla celów profilaktycznych warto się także umawiać na wizytę raz na pół roku, ponieważ może się zdarzyć, że gołym okiem nie jesteśmy w stanie zauważyć ubytków, na które mógłby zwrócić uwagę nasz dentysta. Oprócz standardowych form leczenia ubytków w formie wypełnień, stomatologia zachowawcza obejmuje także leczenie kanałowe (endodoncję) w cięższych przypadkach.

Dentysta z Wrocławia czy jakiejkolwiek innej miejscowości leczy także wszelkiego rodzaju choroby przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Ta odmiana stomatologii nazywana periodentologią skupia się przede wszystkim na leczeniu parodontozy.

Stomatologia zajmuje się również ortodoncją, czyli zapobieganiem i leczeniem wszelkiego rodzaju wad zgryzu. Szczególnie warto skierować do ortodonty dziecko lub nastolatka, jeśli ma się wrażenie, że jego uzębienie nie rozwija się prawidłowo. Ortodonta wykorzystuje różne środki pozwalające na prawidłowe ustawienie i rozwój zębów (w szczególności jest to aparat ortodontyczny).

Jeśli chce się odzyskać blask swoich zębów, warto skorzystać z usługi stomatologii estetycznej. Ta dziedzina stomatologii obejmuje m.in. wybielanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego i korygowanie kształtu zębów.

Osoby, które z różnych powodów straciły uzębienie powinny się zaś udać do dentysty-protetyka. Pomaga on w odtworzeniu zębów różnego rodzaju metodami, począwszy od koronek, a kończąc na wykonanych ze specjalnych materiałów implantach.

Zobacz to na zdjęciach:

zdrowie

stomatologia

implanty

protetyka